Завантажте мобільний додаток сайту

У Нікополі вшанують пам’ять загиблих в результаті підриву ДніпроГЕСу, який стався 18 серпня 1941 року. Це одна з найчорніших сторінок історії України. Подія, яка замовчувалася радянською владою. Захід на спомин у Нікополі відбудеться 18 серпня  о 18.30  біля пам’ятника жертвам політичних репресій в старій частині.

Про це NikopolNews дізнався з повідомлення організаторів на сторінці Чортомлицька Січ. Запрошуються усі небайдужі.

«Запрошуємо всіх патріотично налаштованих громадян, громадські і політичні організації - з прапорами! Громада міста і району має знати, кому болить наш спільний біль! Нема чого соромитись і ховатись один від одного!»

пишуть організатори.

Довідково:

18 серпня 1941 року Червона Армія, відступаючи із Запоріжжя, підірвала головний стратегічний об'єкт України – ДніпроГЕС. Для цього використали понад 20 тонн вибухівки амоналу. В результаті операції, за даними різних джерел, загинуло близько 100 тис. осіб, в основному, мирних мешканців навколишніх сіл та міст. Також жертвами стали радянські солдати. Крім того, вибух паралізував діяльність промислових підприємств міста.

Внаслідок вибуху у греблі утворився гігантський пролом понад 165 метрів, який і спровокував хвилю висотою кілька десятків метрів, що змила прибережну міську смугу, плавні о. Хортиці і прорвалась до сусідніх міст – Нікополя і Марганця.

У СРСР замовчували інформацію про трагічні події в Запоріжжі, пов'язані з вибухом ДніпроГЕСу. Пізніше стало відомо, що вибух влаштували Борис Епов та Олексій Петровський за наказом Йосипа Сталіна. Про майбутній вибух підривники не повідомили ані місцеве населення, ані військове керівництво.

Таким чином НКВС хотіли завдати удару німецькій армії. Втім, вермахту це не зашкодило. Крім того, радянські спецслужби поширювали інформацію, що саме німці підірвали дамбу.

На думку російського історика Бориса Соколова, червоноармійцям цей інцидент завдав більше збитків, ніж німцям. Оскільки загинули радянські солдати, які в той момент переправлялися через греблю, також були  затоплені значні частини радянських військ, які перебували нижче за течією і змушені були здатися в полон ворогу.

Згодом виконавців наказу були прийнято за диверсантів і заарештовано радянською контррозвідкою, проте після втручання вищого керівництва їх звільнили з-під варти.

Відновлення ДніпроГЕС розпочалось після захоплення Запоріжжя вермахтом. Влітку 1942 року на ГЕС запрацювало нове обладнання німецького виробництва.

Джерело історичної довідки

Раніше ми повідомляли: Відновлює рух поїзд Запоріжжя-Київ через Нікополь

Копіювати посилання на матеріал

Національна служба новин - Новини України

Зараз популярне