Завантажте мобільний додаток сайту

Напередодні виборів міського голови Нікополя хочу звернутись до обох кандидатів, які вийшли до другого туру — Олександра Саюка та Руслана Олійника, і почути їх зворотну реакцію на моє звернення. Воно, в першу чергу, стосується питань екології – надважливої сфери, від якої напряму залежить життя містян.

Басейни, боротьба з корупцією, гарні дороги – все це добре. Але якщо ми не будемо піклуватися про довкілля, вона просто вб’є нас самих.

Почати хочу ось з чого. З повідомлень у ЗМІ дізнався про те, що на території Нікопольського району планується створити побудувати гібридний парк відновлювальної енергії. Він передбачає будівництво вітрової та сонячної електростанцій, а також заводу з виробництва водню. Вітряки і сонячні батареї збираються розташувати прямо в акваторії Каховського водосховища, зайнявши близько 20 квадратних кілометрів, а завод – поруч, на березі. Водень буде закуповувати Німеччина, у якої не вистачає власних потужностей, щоб забезпечити себе цим паливом.

Ніби-то гарна справа, адже мова йде про екологічно чисте виробництво, створення робочих місць, отримання прибутку. Але є багато «але». Як людина, яка багато років займалася питаннями екології, вважаю, що такий гібридний парк негативно вплине на якість води у Каховському водосховищі. А вона і без того залишає бажати кращого, бо ми маємо і ЗАЕС, і Дніпетровську та Каховську ГЕС, металургійні підприємства, які забруднюють воду. Вітрова та сонячна електростанції в сукупності за потужністю будуть дорівнювати приблизно чотирьом блокам АЕС. Чи потрібен нам ще один монстр під боком?

Будівництво гібридного парку – це порушення законодавства. Водний кодекс України не передбачає створення таких потужностей на об’єкті, що є джерелом питної води.

Знаю, що область вже зробила стратегічно-екологічну оцінку і направила документи Апостолівській та Нікопольській районним адміністраціям. Нікопольська РДА вже підписала дозвіл на розробку детального плану території. А хтось питав нікопольців, чи згодні вони?

То ж закликаю кандидатів озвучити свою позицію, а в подальшому, того з них, хто очолить Нікополь – тримати руку на пульсі подій і активно відстоювати інтереси нікопольців.

Я спілкувався з декількома науковцями. Вони вважають ідею будівництва такого парку авантюрною і не вірять, що вона втілиться в життя. Проте нам треба бути пильними, слідкувати за ситуацією і не мовчати. Нікополь п’є воду з Каховського водосховища. Це наше здоров’я і здоров’я наших дітей та онуків.

Вважаю, що майбутній керівник міста повинен серйозно зайнятися проблемою питної води і приділяти увагу питанню стану Каховського водосховища. Зазначу, що при його будівництві передбачалось коливання його рівні до 2,7 метрів. Але сьогодні рівень води застиг на позначці 16 метрів. Це означає, що накопичена велика кількість води, вона має низьку протічність. Накопичуються донні відкладення, які впливають на якість води.

На сьогоднішній день ми навіть не знаємо рівень забрудненості водосховища в тій його частині, з якої Нікополь бере воду! Адже так і не укладено міжобласну басейнову угоду, і Дніпропетровщина на рівні ОДА і облради не враховує забруднення, які потрапляють у водойму з підприємств Запоріжжя. Тобто ми враховуємо тільки те, що  викидають підприємства нашої області, і досліджуємо їх рівень, а запорізькі ніби ігноруємо. Але ж вони є!

Нікопольська громада зовсім не готова реагувати на ці виклики. Обласна влада теж пасивна. Маю великі сподівання на те, що новий керівник міста займе більш активну позицію, ніж всі його попередники. 

На сьогодні в Нікополі відсутня структура в органах влади чи громадська організація, яка б системно відстежувала еколого-соціальний стан міста. Не відстежується сьогодні зв’язок між екологією і здоров’ям. Але ж він очевидний, і ми це бачимо по тому, як скорочується населення Нікополя, як збільшується кількість хворих важкими недугами серед молодого покоління і навіть дітей тощо.

Переконаний, що кандидатам в мери необхідно чітко показати бачення соціально-екологічних проблем Нікополя, які можна і потрібно вирішити на різних рівнях влади.

Ну, і на останок хочу трохи торкнутися теми історичної частини міста. Регулярно читаю у Фейсбуці про те, як помирає стара частина міста. Ми вже загубили пивзавод, загубили Шопу. Руйнуються інші будівлі. Але вибачте! Оці всі «причитання» - це чистий мазохізм! Скільки можна оплакувати? Потрібно починати щось робити! І почати, на мій погляд, слід з будівлі музею. Відродиться він – відродиться і вся стара частина. А відродиться стара частина – буде у Нікополі і туризм. Зараз же вести  мову про його розвиток просто смішно.

Дуже сподіваюсь на відгук кандидатів. Хочу почути їх бачення шляхів вирішення окреслених мною проблем. Нікопольцям важливо знати позицію кожного з претендентів, щоб зробити свій вибір.

З повагою, член Національної спілки журналістів України, депутат трьох скликань Нікопольської міської ради, В’ячеслав Сандул.

Копіювати посилання на матеріал
Автор: Администратор

Національна служба новин - Новини України

Зараз популярне