Завантажте мобільний додаток сайту

Завжди цікаво дізнатися, як жили наші бабусі й дідусі десятки років тому, що турбувало їх, які були складнощі та проблеми… Добре, що збереглися матеріали, зокрема, старі газети, і ми можемо зазирнути в шпаринку минулого нашого краю.

До поля зору NikopolNews потрапив фрагмент статті під назвою «Як працював» з недільного випуску нікопольської газети «Більшовик» №262 (1783) від 15 листопада 1936 року. Автор матеріалу – депутат Нікопольської міської ради від виборців Ворошилівського виселку та представник облвиконком Анатолій Наполюк – розповідав, які проблеми йому доводилось вирішувати і що найбільше хвилює мешканців виселку. Цікаво, що і тоді, 84 роки тому, людям «боліли» дороги, житло, а ще неправомірні стягнення – тільки зараз ми обурюємось подвійними платіжками за газ, а наші земляки у 1936 році були змушені платити за випас корів.

Пропонуємо вашій увазі фрагмент статті, оприлюднений на сторінці «Шахтар Марганцю» у Фейсбуці, адміністратори якої спеціалізуються на публікаціях матеріалів з старих газет нашого краю:

"Мене зараз найбільше хвилює немалий процент малописьменних серед населення нашого виселку, - писав депутат Анатолій Наполюк. — Не налагоджено ще в нас учбу малописьменних. Найбільше заважає відсутність приміщень. Днями, я разом з парторгом шахти №9 Безкоровайним та головою шахткому Савицьким обійшов приміщення, де навчаються малописьменні, докладно ознайомився з умовами навчання малописьменних. Зараз ставимо питання у тресті про відведення відповідних приміщень для шкіл лікнепу.

Скільки, наприклад, незадоволення шахтарів Мангану викликала під час осінньої грязюки так звана "отче-нашівська балка".  До шахти під час осіннього бездоріжжя було важко добратися. Цього року через балку перекинуто місток.

Багато робітників мають власну корову. Літом корови пасуться на толоках сусідніх колгоспів. 1935 року на випас кожної корови сусідні сільради брали у шахтарів по 100 крб. за сезон - набагато більше ніж платили колгоспники. Звернення до сільради (Першотравнева с/р), а потім і до міськради (Нікопольська м/р) нічого не дали. Я звернувся до облвиконкому і незабаром одержав відповідь, що стягнення за випас корів таких сум робітників - незаконне, що робітники повинні за випас сплачувати не більш за колгоспників.

Міськрада, наприклад, зобов'язала керівників басейну привести в культурний вигляд виселки, збудувати індивідуальні сараї біля квартир робітників. На Ворошиловському виселкові поки що спромоглися відкрити лише медичний пункт, а більше не зробили нічого."

Мине 5 років, і ці проблеми здадуться дріб`язком на фоні страшної трагедії, яку принесе з собою війна… Тож цінуймо кожну хвилину свого життя, будьмо вдячними за те добе, що в ньому є, бо ніхто з нас не знає, яким буде завтра.

Раніше ми писали: Хроніка театрального життя Нікополя – від 1891 року і до наших днів
Копіювати посилання на матеріал

Національна служба новин - Новини України

Зараз популярне